Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła w maju do 24,3 USD z 20,5 USD w kwietniu

Dyferencjał ropy Ural/Brent wynosił w kwietniu -0,3 USD/b, wobec 1,1 USD/b miesiąc wcześniej i 2,7 USD/b w kwietniu 2023 r., podano także. Z drugiej strony nadchodzący wzrost popytu z Chin może wpłynąć na podwyżki cen surowców naftowych, a – co za tym idzie – wywołać także cenową presję na lokalnych rynkach. To byłby scenariusz, w którym Orlen miałby szansę utrzymać wyniki z zeszłego roku.

Paliwa niskiej jakości ratunkiem dla Rosji. Tak Kreml chce zaspokoić sezonowy popyt

Tłumaczył, że to wzór stworzony z myślą o analitykach, pod który podstawiane są rynkowe notowania ropy naftowej i gotowych produktów, czyli dane niezależne od poszczególnych firm. Analitycy tłumaczą, że globalny rynek produktów rafineryjnych, w Turecka Lira trafia do wolnego jesieni szczególności diesla, był bardzo napięty jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, co prowadziło do systematycznej poprawy marż modelowych od połowy ubiegłego roku. – Obecne odczyty są wzmocnione przez fakt, że Rosja do tej pory stanowiła proc.

Wielkie odkrycie u wybrzeży Namibii. To jedne z największych złóż ropy

Warto jednak podkreślić, że nie można utożsamiać modelowej marży rafineryjnej z bezpośrednimi zyskami. Kosztów CO2, gazu, energii elektrycznej i logistyki. Całość wsadu przeliczona jest według notowań ropy Brent podawanych przez giełdę w Londynie. Podkreśla, że w przypadku deeskalacji działań wojennych sytuacja powinna się uspokajać.

Atal miał w I kw. 96,6 mln zł zysku netto, powyżej oczekiwań

Co grosza po raz pierwszy od dwudziestu miesięcy wynosiła mniej niż 1 tys. Euro za tonę sprzedanych produktów petrochemicznych. Najnowsze statystyki potwierdzają, że Orlen jest jednym z beneficjentów drogiej ropy naftowej, która stała się za to przekleństwem kierowców.

Co jest grane na GPW – trwa zbieranie tanich akcji Grupy Azoty. XTB z niemal…

Dodatkowo aktualny, rekordowy poziom marży pozostaje przede wszystkim na papierze, bo jest w głównej mierze efektem rekordowego dyferencjału Ural-Brent, z którego PKN Orlen nie korzysta, bo nie kupuje rosyjskiej ropy w transakcjach typu spot. Rosyjska ropa trafiająca do rafinerii Grupy Orlen w ramach kontraktów terminowych nie ma wiele wspólnego z ceną, jaką sugerowałby dzisiejszy dyferencjał” – wyjaśnił Czyżewski. “Modelowa marża rafineryjna to wskaźnik, który mierzy kondycję rynkową, w jakiej działają rafinerie. Powinna się w zasadzie nazywać ‘nożycami cenowymi’, bo mierzy różnicę między cenami na rynkach produktów i surowców. Jeśli ceny paliw na rynkach międzynarodowych oddalają się od cen ropy, to rosną marże i odwrotnie” – powiedział Czyżewski w rozmowie z ISBnews.

  1. Na raziedziałania Orlenu powodują jednak jednie ograniczenie dostępu do tych informacji.Tymczasem ich znaczenie rośnie, gdyż kondycja branży petrochemicznej w ostatnichkwartałach pogarszała się.
  2. Jak podają analitycy, w przypadku tej spółki modelowa marża rafineryjna (liczona według metodologii Orlenu) wzrosła od 2 marca z 4 dol.
  3. Znana w Rumunii sieć piekarni Luca wybrała Polskę na swój pierwszy zagraniczny rynek.
  4. – Część instalacji będzie włączona, jednak podejrzewamy, że spółka może zwiększyć w tym czasie import diesla, nawet z takich kierunku jak Arabia Saudyjska – twierdzi Kozak.
  5. S&P szacuje, że światowy wzrost popytu na ropę wyniesie w 2023 roku 1,9 mld mbd, z czego Chiny kontynentalne odpowiadają za 1,1 mln mbd.

Nie tylko droga ropa. Tak wojnę Izraela z Iranem odczujemy w Polsce

Jedną z nich jest bez wątpienia złoto. Znana w Rumunii sieć piekarni Luca wybrała Polskę na swój pierwszy zagraniczny rynek. W przyszłym tygodniu otworzy lokal w sercu Warszawy, a do końca roku uruchomi kilka kolejnych punktów sprzedaży nad Wisłą.

Dyferencjał Ural/Brent wynosi 6,2 USD/bbl wobec 6,4 USD/bbl kwartał wcześniej. PKN Orlen zaktualizował swoje oficjalne dane makro o informacje z września. Wzrosła marża rafineryjna spółki, osiągając 16,7 dolarów. Wiąże się to ze spadkiem dyferencjału ropy do 4 dolarów. Wzrosła też marża za diesel, ale za to o 14 procent obniżyła się benzyna. Wyjaśnia, że wskaźnik marży modelowej opiera się na uproszczonych założeniach, które są najbardziej zbliżone do faktycznej marży rafineryjnej w czasie, kiedy rynki są stabilne i przewidywalne.

Miesiąc do miesiąca do 468 USD za tonę. Jako przyczynę Orlen wskazał wzrost eksportu do USA (rosnący popyt przed zbliżającym się sezonem wakacyjnym). Orlen zwiększa przerób PayPal nadal jest konkurencyjny w przypadku zakupów kryptowalut ropy spoza Rosji, głównie z Arabii Saudyjskiej. Udział ropy Arabian light w przerobie wzrósł z 13 proc. Przywódcy Rosji i Chin rozmawiali w Pekinie o wojnie nad Dnieprem.

Należy pracować nad odejściem od rosyjskiej ropy. Traktowanie marży modelowej jako ukrytego zarobku firmy jest kompletnie nieracjonalne. Tym bardziej że jej poziom, który pokazujemy, nie uwzględnia poniesionych kosztów, jak np. Zakup uprawnień do emisji CO2, koszty remontów czy inwestycji odtworzeniowych. PKN Orlen ujawnił najnowsze informacje na temat osiąganej modelowej marży rafineryjnej. Działalność rafineryjna w Orlenie jest coraz bardziej opłacalna.

– Tymczasem najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie znacząco tę równowagę zachwiały. Ropy rosyjskiej, a tak aktualnie nie jest. Nie uwzględnia natomiast kosztu CO2, ogromnego kosztu transportu morskiego, instrumentów zabezpieczeniowych typu hedge czy też zmiany kursu dolara. Dodajmy, że płacimy za ropę w dolarach, a cena na stacjach jest w złotówkach. Co więcej, zważywszy na rozpoczynający się obecnie, zaplanowany wcześniej postój remontowy, spółka aktualnie nie importuje surowca z Rosji – wyjaśniają przedstawiciele Lotosu. “Marża nie tyle wpływa na ceny paliw, ile raczej jest rezultatem zmian cen na rynkach paliw.

Grupa GPW zanotowała w pierwszym kwartale 2024 roku rekordowe przychody w wysokości 118,2 mln zł. Zysk netto również wzrósł mimo spadku EBITDA. Rząd Węgier omówi na najbliższym posiedzeniu możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie po ataku Izraela na Iran — zapowiedział minister gospodarki Marton Nagy. Zopublikowanych danych wynika też, że w lutym wzrósł dyferencjał Brent/Ural,czyli różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego irosyjską. W lutym wynosił 0,4 USD na baryłce, a w styczniu minus 1,2 USD. Nawyniki Orlenu dyferencjał ma jednak coraz mniejszy wpływ, gdyż rosyjską ropęprzerabiają jednie jego czeskie rafinerie.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła w kwietniu do 20,5 dolarów z 10,8 dolarów w marcu. Bardzo szybko na tej informację zareagowała opozycja. Donald Tusk wprost Dow Jones Industrial Average Trades w dół 3 z ostatnich 4 dni powiedział, że “nikt tak bardzo nie łupił polskiego kierowcy, jak Orlen czy prezes Obajtek”. Sam prezes wywołany do tablicy przekonuje, że to nie jest zysk firmy.

Koncernzapewniał również, że dzięki aktualizacji marże petrochemiczne będą dawały lepszyobraz sytuacji w grupie, co ułatwi właściwą ocenę jej kondycji finansowej. Na raziedziałania Orlenu powodują jednak jednie ograniczenie dostępu do tych informacji.Tymczasem ich znaczenie rośnie, gdyż kondycja branży petrochemicznej w ostatnichkwartałach pogarszała się. Orlenciągle nie publikuje wartości modelowej marży petrochemicznej. Co gorsza nie informuje,kiedy może zacząć to powtórnie robić.

I zanosi się na konflikt międzynarodowy. Bo do tych terenów roszczą sobie prawo Brytyjczycy. W ostatnich miesiącach płocki koncern szczególnie dużo zarabia na przerobie ropy. Biznesy rafineryjny i petrochemiczny zapewniły mu w II kwartale 2/3 zysku EBITDA LIFO.

W internacie, gdzie podopieczni toczą normalne życie, nie da się ciągle obserwować każdego z nich, a dzięki temu zapobiec takiej tragedii jak samobójstwo – uznał sąd. Dzień po zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił orędzie, w którym apelował o ostudzenie temperatury politycznego sporu w Polsce. – To kwestia wagi państwowej, to sprawa naszego bezpieczeństwa – mówił oceniając, że skutki polaryzacji są tragiczne. Prezydent Rosji Władimir Putin zrozumiał, że wygra wojnę z Ukrainą tylko na warunkach Xi Jinpinga.

Polskie firmy paliwowe studzą jednak emocje i przekonują, że tzw. Modelowa marża rafineryjna nie uwzględnia wszystkich kosztów. Zastrzegają też, że nie wykorzystują sytuacji do maksymalizacji zysków i zawyżania cen paliw na stacjach.